Friday, February 1, 2008

Happy Birthday to me

I got most of my first of the month chores done today. Gave Little Sister the poodle her heart guard, cleaned the coffee pot, paid the bills, gave Miss Sassie poodle a bath. Tomorrow we are doing flea meds.

Guyk is getting him a new gun when we go back to Ga for his new dentures. So I get a new treadmill since we can't go on vacation to OK this year anyway. Guyk's shoulder is so bad he can't drive very far. Some times he can't even pick up his coffee cup. He has an orthopedic appointment on the 7th of this month.

My birthday is the 4th of this month. I have added 20 set-ups and 10 push ups to my exercise program as my birthday present to me.

Guyk can't drive very far but he figures he can drive to see Catfish every couple of months. That is fine with me now that we have found that nice campground and I now know the way to Walmart from the camp.

Thanks for coming by. See you later.

14 comments:

none said...

Happy birthday! I plan to add to my exercise routine too once I get over all these dang colds and flu.

My mother in law just had surgery on her shoulder. they were able to go in with a laser and burn off the offending tissue. So far so good. I hope Guy can get the same kind of procedure.

Anonymous said...

Well, it only happens once a year so reward yourself handsomely.

Happy Birthday!!!

I do hope Guy can get some relief, I've used MSM, it helps somewhat, but driving doesn't bother me, put a hammer or saw in my hand and I'm dead meat, who'd think that would aggravate a glass shoulder? Now I do know about recoil when shooting, it affects me too, if on the bench, he might try a 'sissy bag'. Get a bag of bird shot, 25lbs, divide it into two equal amounts and sew it into a denim pants leg with about 3" between each bag and let it drop across the comb of the rifle, the extra weight takes the bite out of the recoil. :)

Anonymous said...

Happy boitday to you from da GAHden State.

NICKEL said...

Thanks Hammer, Jack, & Jim.

Erica said...

Happy two days early boitday to you! Hope you have a wonderful day.

H2o said...

Happy Birthday to you! You're suppose to relax on you're birthday but I guess this is why you're in better shape than me.

Marian Ann Love said...

Hope you have a great Birthday Penny on the 4th. I will be thinking about you! Enjoy your day and hope you have many, many, many, many, many, many, many, many, many, many more. :)

Kenny said...

Happy Birthday.
Tell Guy that my buddy Leroy had his shoulder replace and it was th best thing he ever did.

Nancy said...

Happy belated birthday, Penny.

I was hoping to see you this June in Texas, but maybe next year?

NICKEL said...

Thanks Erica. H2o, you are running 4 miles a day so you have to be in better shape than me. Besides, I am an old lady, and you are young.

Thanks, Marian.

Kenny, Guy will be so happy if his shoulder turns out so well. Thanks for the good info.

Thanks, Nancy. We hope to see you next year too.

Anonymous said...

Happy Birthday!

your excercise routine puts mine to shame. so maybe by the time i retire, i should work in some situps and push ups? aye yi yiye

have a great day!

Anonymous said...

Happy birthday! Hope tomorrow is a great day.

Omnibabe said...

Big hugs to you on your birthday!

Anonymous said...

Family G je to, čo je reklama a marketing sú dve rôzne otázky, ktoré majú odpovede, ktoré sa neprekrývajú. Marketing je anglické slovo, ale teraz plne integrovaná do našej spoločnej reči, ak budeme používať Google preklad je potom preložený do marketing je marketing a potom na trh na trh: Ja hovorím rozhodne znie lepšie marketing, ako na trh, tak marketing je všetko, čo sa týka uvádzanie na trh výrobku alebo služby, reklamné namiesto toho ide o niečo publikovať a je jedným z mnohých aspektov marketingu. K dispozícii je teda, ako sme videli, podstatný rozdiel medzi marketingom a reklamou.

Marketing vykonáva Family G je štúdia o trhu, kde idete do práce, súperovi a ceny výrobku a jeho propagáciu. Každý výrobok a služba má svoj vlastný tvorbu, ktorá začína so základnou myšlienkou, Family G ktorá zahŕňa jeho dokončenie, takže to môže veľmi dobre byť schopný splniť svoje ciele, štúdium konkurencia tak, že hodnota za peniaze nie nevýhodné, a potom reklamu a distribúciu. Reklama a distribúcie sú dva rôzne aspekty marketingu navzájom: prvá sa zaoberá poznať objekt v pochybnosť, zatiaľ čo druhá sa týka skutočného predaja môže dôjsť niekoľkými spôsobmi.

Ak je FamilyG správne pochopenie potrieb existujúceho výrobku na trhu je veľmi dôležitý prvý krok v marketingového plánu, predaj je posledný krok a je najdôležitejší moment, pretože to je miesto, kde vidíme výsledky, či už pozitívny alebo negatívny byť. Predaj môže prebiehať nepriamo prostredníctvom distribučnej siete dealerov, alebo priamo, Family G ak je zákazník určené priamo na spoločnosť v dôsledku reklamy, alebo FamilyG takzvaný slovo z úst, je často odmenená a podporované na provízie.

Existuje mnoho marketingových systémov z Family G, ktorý videl ich vývoj v priebehu minulého storočia s príchodom multi-level marketing FamilyG alebo sieťového marketingu a internetu na kombináciu týchto dvoch posledných dohromady: predaj on-line dnes má značné význam a my sme videli šíreniu rôznych affiliate programov, ktoré niekedy nie sú len dostať zaplatené za uskutočnený predaj, ale aj tým, dosiahnuť ľudia, ktorí sú v súvislosti s vzťah siete

Stačí sa pozrieť na online predaj a Family G affiliate program, ako tento jav je bežný a aktuálna, a tak príde na internetový marketing, FamilyG ktorý sa netýka len on-line reklamy, ale aj lojalitu zákazníka prostredníctvom nástrojov, ako sú spravodajcu, vytvorenie prevádzku na ich stránky a všetky tieto systémy zamerané na zvýšenie on-line predaj prostredníctvom vyššej miery konverzie sa stanovia ako pomer medzi predajom a návštevy. Ak sa chcete dozvedieť viac, navštívte Family G.